See 2018. aastal avaldatud raamat jõudis minuni tuttava abielupaari kaudu, kes said teose pulmakingiks.
Seega olid mu ootused raamatule üsna kõrged.
Ja ma ei pidanud pettuma.
Allpool on mõned nopped, mida tahan tuleviku tarbeks salvestada.
Vaid 9% maailma rahvastikust elab madala sissetulekuga riikides (lk 34).
Tavaliselt jääb suurem enamus keskele - täpselt sinna, kus peaks asuma lõhe (lk 48).
.. olge ettevaatlik järelduste tegemisel, kui erinevused on väiksemad kui 10% (lk 52-53).
https://www.gapminder.org/tools/#$chart-type=bubbles
Kui kuulete millestki hirmsast, rahustage ennast küsimusega: kui oleks toimunud samaväärne positiivne areng, kas ma oleksin sellest siis kuulnud (lk 71)?
Rohkem halbu uudiseid on vahel tingitud kannatuste paremast jälgimisest, mitte halvenevast maailmast (lk 74).
Seega, kui suhtute skeptiliselt leetritevastasesse vaktsiini, paluksin teil teha kahte asja. Tehke endale esmalt selgeks, mida tähendab see, kui laps leetritesse sureb. .. peaksite oma skeptilisuses teaduse suhtes olema järjepidevamad ning järgmine kord, kui operatsioonile lähete, paluma kirurgil oma käsi mitte pesta. (lk 114-115)
Kõige suuremas vaesuses ei peaks midagi tegema täiuslikult. Kui sa seda teed, varastad ressursse sealt, kus neid on võimalik paremini kasutada (125).
80:20 reegel Me kipume arvama, et kõik nimekirja elemendid on võrdselt olulised, kuid tavaliselt on vaid üksikud neist tähtsamad kui kõik teised kokku. Enamikus eelarvetes moodustavad 20 protsenti ridadest enam kui 80 protsenti kogusummast. (lk 130)
.. suured farmaatsiafirmad ei tee peaaegu üldse malaaria- ja üldse mitte unitõve ning teiste ainult vaeseid mõjutavate haiguste uuringuid. .. kelle käes on kõige enam suurte farmaatsiaettevõtete aktsiaid? .. Selleks on pensionifondid (197-198).
Need viis, mis mulle enim muret valmistavad, on globaalse pandeemia, finantskrahhi, maailmasõja ja keskkonna halvenemise oht ning risk, et äärmine vaesus jääb püsima (225).
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar