teisipäev, 21. november 2017

78.-76. päev, kaal

Iga rasedus on erinev, kuid umbes 60-kilone naine võtab rasedusega juurde umbes 11-16 kg, siin üks kalkulaator https://www.babycentre.co.uk/t1012831/pregnancy-weight-gain-estimator. Kindlasti olete kuulnud lugusid neist, kes kosusid lausa 20 kilo võrra.
Veel kaks nädalat tagasi sain öelda, et lapsega on juurde tulnud vaevu 2 kilo. Ja seda siis 6 kuuga. Täna Auras käies on lisakaalu juba 4,5 kg ja rasedus on kestnud 29 nädalat ehk peagi 7 kuud. Isegi kui laps hakkab viimase kahe kuu jooksul rekordkiirusel kasvama, igasugu vedelike kogus suureneb kehas ja ma ise lähen söömisega lolliks, on üsna võimatu, et võtaksin juurde 20 kilo, millega mind hoiatati. 10 kilo on realistlikum.
Kuigi ma ei tea üksikasju, siis ütleksin ikkagi, et osade jaoks on lapseootus vabandus söömisorgiaid pidada, mis tingibki suure lisakaalu, millest pärast muidugi lahti ei saa.
Kindlasti ei tohi end näljutada, vaid süüa umbes 300 kalorit rohkem ja üritada end liigutada ka. See tuleb kasuks lapsele ja endale, et olla energiline ja endaga rahulolev ema ning naine.

Lühidalt purustaksin ka teise valearvamuse: rasedad ei tohi kohvi juua. Tass päevas on täiesti lubatud, mida kinnitas ka TÜ kliinikumi naistenõuandla toitumisnõustaja. Muideks, tema juures saab käia täiesti tasuta konsultatsioonis.

laupäev, 18. november 2017

79. päev, kõhu katsumine

Tunnistan, et kui sõbranna postitas paar kuud tagasi artikli sellest, kuidas rasedatele ei meeldi, kui nende kõhtu katsutakse, siis mõtlesin, et ta teeb sääsest elevandi. Mis see siis ära ei ole.
Nüüd aga pean oma sõnu sööma, sest üks naiskolleeg juhtus üks päev tööl minust mööduma ning soovis siis beebikõhtu nähes palju õnne jne. Millisekundi jooksul oli ta käsi järsku mu kõhul ja ta hakkas seda ringjate liigutustega paitama. Esialgu olin nii ehmatanud, et ei osanud midagi teha. Siis tundsin, kui vastik see on. Nagu oleksin koer, keda suvaline mööduja tuleb säilitada. Või kujutage ette mõnda kiilakay meest, keda kolleeg läheb ühel päeval paitama. Mis mõttes?
See on täielik isiklikku tsooni tungimine ja sealjuures ilma luba küsimata. Kas see, et me mõlemad teame, mis tunne on rase olla, tähendab, et tal on nüüd õigus tulla mind katsuma? Et nagu mingi ühine titainstinkt ja ürgne naiste kokkukuuluvustunne, mis sellist tegu õigustavad? Ei, ei ja veelkord ei.

Hoidke käed teiste beebikõhtudest eemal! Kui tahetakse, et te kõhtu katsute, siis sellest antakse teada.

reede, 17. november 2017

82.-80. päev

Kui lihtne oleks elu, kui kannaks terve rasedusaja islamiusulistele omaseid rõivaid..
Reisimisest tahaksin veel nii palju kommenteerida, et reisikorraldaja ei hoiata teid, et Euroopast väljaspool ei kehti kodumaa ämmaemanda tõend. Niisiis kutsuti mind check-in laua juurest kõrvale lennujaama arsti juurde, kes mõõtis mu vererõhku ja kehatemperatuuri. Kõik oli korras ja protseduur ise kestis 5, maksimum 10 minutit. Pigem ehmatas ära, et selline kontroll üldse vajalik oli. Kartsin, et selle eest peab lisa maksma, kuid õnneks nii ei läinud.

Eelmise ja selle postitusega purustan seega müüdi, et rasedana ei tohiks reisida ja eriti mitte eksootilisematesse riikidesse. Kui teadlikult hoiduda ohtudest ja süüa normaalselt, on kõik korras. Pigem soovitaksin reisimist meie lõputul talvelperioodil, mis algab oktoobris ja lõpeb aprillis.

Olles tagasi Eestis, käisin lapsekandmisgrupi kokkusaamisel. Räägiti erinevatest linadest ja kandmisrakmetest ning rasedusest üldse. Tegemist on Facebooki rühmaga, mille kaudu saab nii erinevaid tarvikuid osta kui ka nõu küsida. Kõige vanem laps, keda linas kanti, oli 2-aastane ja kõige noorem 1,5-kuune.
Suurimaks ohuks on, et linas kandmine hakkab nii meeldima, et lapsekäru, mis sai suure hoolega valitud, jääb lihtsalt seisma.
Lisaks on eraldi lapsekandmisjoped, kus on ees eraldi paneel, kuhu sisse laps käib.
Lapsekandmislina on võimalik kasutada ka raseduse viimastel kuudel, et kõhtu siduda ja sellevõrra vähendada koormust seljale.
Näteks:

 
https://www.on24.ee/laps/turvavarustus/reisile/113656